Brons till Ibra i SM

Ibra åkte till Malmö och SM för att vinna hem Guldet till Botkyrka.
Men tyvärr blir det inte alltid som man vill eller planerar då det för dagen fanns bättre boxare i andra ringhörnan.

Det började dock bra, Ibra ställdes i kvarten på fredagen mot Almir Kahrimani, Halmstad BC och vann med 3-0 efter att givit sin motståndare 2 räkningar.
I semi så fick han en sparringpartner på andra sidan i Anton Hellström, BK Falken som motståndare. Ibra kom dock inte riktigt igång i sin boxning utan hamnade i Antons tempo och räckvidd. Helt emot planen mot vad han skulle men så kan det gå ibland när det låser sig i boxningen, förlust med 3-0. Vi får dock gratulera Anton som sedermera vann finalen.

Ett brons trots allt till en inte allt för munter Ibra, som inte riktigt räckte till denna gång.