Träning Juli för matchboxare

Markku och Paal kommer att ha träning för matchboxarna som är hemma under semestern. Ni tränar tis,ons,tors mellan 12:00- ca 14:30 nere i Botkyrkahallen.

OBS!
Gäller enbart boxare som går/ska gå matcher till Hösten.

3 segrar och 1 förlust hos Gripen i Söderköping

Rickard var i lördags med Leif, Markku och 4 boxare nere i Söderköping och Gripen BK för en tävling. 2 matchboxare och 2 diplomboxare försvarade BBKs färger och dagen slutade med 3 segrar och en förlust.

Diplom: Alvar, BBK – Ruben, Gripen: 25-20
Diplom Josef, BBK – Artur, Eskilstuna BK: 30-26
UA66kg: Gabbe, BBK – Ismail, Ljungby: 3-0
JC64kg: Hafiz, BBK – Ali-Aga, Örebro: 0-3

5EE9CFCB-1F4B1A0DC-1

IMG_0486

Rapport samt resultat Vår Gala 6:e maj

3C72ACB9-1IMG_0348

 

 

 

 

Vi hade nu i lördags en Gala hos oss i boxningslokalen/Botkyrkahallen.
Det blev en mycket bra och underhållande dag då vi lyckades få ihop 14matcher,1 diplom samt några sparringar. Både ungdomar,juniorer samt seniorer fick chansen att visa vem som var bäst för dagen med blandat resultat. Någon match bröts av domare samt av egen seconder, men de allra flesta gick full tid ut. Dagens huvudmatch i SA81kg mellan Damian, BBK och Hardy,Allstar blev tidigare flyttad redan som match 7
och alla hann kanske inte vara på plats för att se den intensiva och sprakande match som detta blev, efter bra boxning från båda så stod tillslut Damian som segrare med siffrorna 3-0.
En annan som fortsätter imponera är vår ungdom A boxare Gabriel ”Gabbe” som åter gjorde en mycket stabil match och vann med 3-0. Josef i diplom vann även han men tyvärr förlust för Hafiz pga för avvaktande boxning.
Galans Bästa Boxare gick till Damian, Botkyrka BK samt Ali Yousufi Hammarby IF.
IMG_5967

 

 

 

 

 

 

Understruket = segrare

Diplom A57kg Josef Noyan, Botkyrka BK – Mark Hoamvazo, Antares BK 28-21
1 UB57kg Najib Jafari, Djurgårdens IF – Ali Pannihi, BK Rapid  2-0
2 UB66Kg Ali Rasolvi, BK Rapid – Abdulla Akaev, Uppsala IF 2-1
3 SC64kg Klara Rickardsson, Hammarby IF – Katrine Steingrimsen, Djurgårdens IF RSC2
4 UA60kg Gabriel Akan, Botkyrka BK – Khodadad Gholami, BK Rapid 3-0
5 JC60kg Seyd Hassan Hosseini, Örebro BK – Hussein Soltani, BK Rapid 3-0
6 JC69kg Yosef Aslami, Djurgårdens IF – Sori Azad, BK Rapid 3-0
7 SA81kg Damian Bieskierski, Botkyrka BK – Hardy Åkerlind, Allstar Training Center 3-0
8 JB60Kg Josef Hermiz, Djurgårdens IF – Kadim Kamali, Kista 3-0
9 JC64kg Hafiz Ahmadi, Botkyrka BK – Adi Aga Zamani, Örebro BK 3-0
10 SC81Kg Victor Olsson, BK Falken – Vincent Svensson, Antares BK RSC3
11 JA69kg Alexander Isaksson, BK Rapid – Ali  Yousufi, Hammarby IF 2-1
12 JC70kg Ehasan Saadati, Örebro BK – Ali Reza Ahmadi, BK Rapid 3-0
13 SC91+Kg Evin Parts, Antares – Kevin Järlinge, Örebro BK Uppgivet R2
14 SC81kg Azzad Ebrahimi, Antares BK – Daniel Ånglell, Allstar Training Center WO